top of page

הרצאות

גדר ההפרדה

יחסי מזרח ומערב, אפליה עדתית וגזענות בתוך חברה מעמדית והיררכית.

אני גאה להיות בוגרת בית יעקב, גדלתי והתחנכתי בעולם החרדי, אני מי שאני תודות למה שספגתי בו לטוב ולרע. וכמזרחית במוסדות אשכנזיים, פיתחתי יכולת להתבונן על מעמדיות והיררכיות ולתהות על מקורותיהן והשפעותיהן. כך גם על תופעות מצערות של אפליה עדתית.

פוליטיקה קדושה

אלוהים, ממשלה וחברה, דת ומדינה. שיחה פוליטית חברתית פוקחת עיניים.

מה היחס בעולם החרדי לפוליטיקה? האם באמת חצרות הרבנים הן אלו שמכתיבות את המהלכים? איך משתקפים פערי הדורות בפוליטיקה שנראית מאובנת? למה בג"צ הפך לדגל אדום ומה ההקשר הפוליטי

קולות מאחורי המחיצה

לא נבחרות, לא בוחרות- סיפור אישי על הדרך מסמינר בית יעקב בבני ברק עד למאבק לייצוג פוליטי לנשים חרדיות.

מנהיגות בעיני, זה לזוז מאיזור הנוחות של עצמך ולהפוך אותו נוח יותר לאחרים שיבואו. בהרצאה אני חולקת את רגעי הדרמה, לצד רגעי השפל, את נקודות ההצלחה לצד האתגרים במאבק שטרם נגמר לזכויות נשים בחברה החרדית.

פואטיות זהירה

על שירה ותרבות חרדית במאה ה-21, דרך טקסטים שכנראה פחות הכרתם.

בספריה בבית הספר בו למדתי היה מבחר מצומצם של ספרים מהעולם, חלקים בהם כוסו בטוש שחור ועוררו תמיד את סקרנותי. לימים הוצאתי ספר שירה לאור, עם טקסטים שלא תמיד פשוטים לקריאה, הייתי גם מעורבת במיזמי תרבות כמו אנתולוגיה חרדית מבית "יהי". בהרצאה הזו אני חושפת טקסטים מכוננים עליהם גדלתי לצד שירה מודרנית חרדית.

מסך שחור

מבט מקורי על העולם החרדי דרך ייצוגיו הפופולריים בקולנוע ובטלוויזיה ודרך עבודות קולנועיות שלי.

בכלל לא היה צפוי שאלמד קולנוע, שאהיה עכשיו בעיצומו של תהליך עריכת הפיצ'ר הראשון שלי וכתיבת סדרת טלוויזיה. אבל זה קרה וזה מעניין, בהרצאה אני סוקרת ייצוגים חרדים על המסך ומשמעותם הרחבה ומקרינה קטעים מהעבודות הקולונעיות  שלי.

חומות של נייר

עולם הפרסום והתקשורת החרדי, יצריות ויצירתיות בתוך עולם מלא הגבלות.

פעם כתבתי טורים בעיתונות החרדית, זה דרש ממני להסתיר את היותי אישה. אבל במערכת ידעו ולאט לאט גיליתי עוד נשים שכתבו תחת זהויות גבריות. כפרסומאית אני נדרשת לתת פתרונות יצירתיים לפרסום מגזרי. בהרצאה אני פותחת צוהר לעולם מרתק ומלא סתירות.

  • עקרה: סרט קצר המספר את סיפורן של בנות למשפחות ברוכות ילדים. הקרנה ושיחה. הסרט ניתן לצפיה אישית בלבד ברכישה כאן באתר.

  • אשת חיל, סרט דוקומנטרי באןרך מלא בבימויה של אנה סומרשף - הסיפור האישי והאקטיביסטי שלי

  • פיתוח תוכן לפאנלים וימי עיון: גיבוש תוכן ומשתתפים, הנחייה, מפגש עם דמויות מרתקות מהעולם החרדי, ובקווי התפר בינו לחברה הישראלית. 

והתוספות

טעימות לצפיה

  • טריילר עקרה, אסתי שושן, 2014

  • בראיון אצל קובי מידן "סוכן תרבות", 2023

  • טריילר אשת חיל, אנה סומרשף, 2021

  • בראיון בתוכנית "חוצה ישראל"  2015

  • הצצה לסרט "אשת חיל", אנה סומרשף 2021

  • הצצה לסרט "אשת חיל", אנה סומרשף 2021

שמעו, נהנו, המליצו

בסתיו 2018 הזמנו את אסתי שושן לנאום בפני קבוצה של כ- 50 נשים יהודיות מפיטסבורג כחלק מהמאמץ להביא לאמריקה קולות חשובים של נשים מישראל ופעילי שינוי חברתי.
את האמת לא היינו בטוחים למה לצפות. איך הפמיניסטית החרדית הזו תתקבל אצלנו? אבל כשנכנסה לחדר והתחילה לדבר, זה היה מחשמל.
הקהל עקב אחריה כל מילה, וכשסיימה השיבה לשאלות הרבות, כולם הצטופפו להודות לה ולהביע את הערכתם על מאמציה הגדולים לפרק את המחסומים נגד נשים חרדיות העוסקות באופן פעיל בחיים הפוליטיים בישראל. לאחר שאסתי עזבה, כולנו הרגשנו שהיינו בנוכחות סופרג'יסטית מודרנית. זה היה באמת ערב מרגש ומשמעותי.
שנתיים לאחר מכן הזמנו את אסתי בחזרה, הפעם דרך זום, לעדכן את כל תומכיה הרבים בקהילה שלנו בפעילותה. אנו שמחים לקרוא לאסתי חברה אמיתית ואנו מברכים על מנהיגותה החלוצית.

פרופ' ברברה בורסטין

פרופסור להיסטוריה באוניברסיטת פיטסבורג

ויו"ר לשעבר של הפדרציה היהודית בפיטסבורג

ארגונים ומוסדות שהזמינו הרצאות

logos costumers-10.jpg
bottom of page