November 22, 2017

Please reload

פוסטים אחרונים

ההפרדה רעה לחרדים

May 3, 2018

1/10
Please reload

פוסטים רותחים

כדרכה בקודש

"הגיע הזמן שבו הבנתי שיש לנו, הנשים החרדיות, קול, ושהוא צריך להישמע. אם כבר אנחנו משמיעות קול זה"

הדוברת היא אסתי שושן, פעילה חברתית, פובליציסטית, פרסומאית ויוצרת קולנוע, מנהלת הקבוצה "פמיניסטיות מתחת לפאה", יוזמת קמפיין המחאה "לא נבחרות, לא בוחרות" למען שילוב נשים חרדיו בפוליטיקה, ואמא לארבעה. היום תשתתף שושן בפסטיבל "נשים נהדרות", שם יוקרן סרטה "עקרה", ובפאנל שנושאו "קולנוע נשי חרדי לאן".

למרות ההישגים והדרך שוברת המוסכמות בה היא הולכת, כשמכנים אותה פורצת דרך, היא מעט נרתעת. "זו מילה קצת גדולה, אני לא לבד בעיקר בכל מה שנוגע לפעילות החברתית", היא אומרת. "הפעילות והקול שהשמעתי היו דומיננטיים בתקופה שלפני הבחירות, אז היינו קבוצה של נשים שיצאה בגאון בהצהרה שבכל מה שקשור לייצוג פוליטי, הקול שלנו צריך להישמע".


"קראו לנו הזויות"

בבחירות האחרונות יצאה שושן כאמור בקמפיין "לא נבחרות, לא בוחרות", שקרא לייצוג נשים במפלגות החרדיות. היא לא תכננה לרוץ בעצמה לכנסת, וגם לא ביקשה ליצור מפלגה של נשים בלבד, אלא לגרום לסיעות החרדיות לשלב נשים ברשימתן. "המטרה לא הייתה להקים עוד לול שיגידו לנו לשבת שם, זה לא פמיניסטי", היא מצהירה. "נשים צריכות להיות חלק ממשהו, ומפלגת נשים זה פשוט לא נכון. יש מספיק נשים שמתאימות לאג'נדה של ש"ס, למשל. נתנו לעדינה בר שלום, בתו של הרב עובדיה יוסף, לעמוד בראש מועצת הנשים של המפלגה, והיא יכולה להיות חברת כנסת. גם יפה דרעי. ואם הן לא מעוניינות, יש מספיק נשים אחרות שיכולות".

מה גרם לך להתחיל בפעילות החברתית הזו?

"זה לא היה גורם מסוים. אומרים שמה שעושה אותך כאדם אלו האנשים שאתה פוגש. במקרה שלי, הנשים שפגשתי והמעגלים שבהם השתתפתי. בשנתיים שעברו אני מגלה שבכל הנוגע לייצוג פוליטי, הנציגות שלנו בכנסת – עם כל הכבוד וההערכה, ויש כבוד – לא מודעת אפילו לאתגרים ולמשימות של הנשים החרדיות. זה בא לידי ביטוי בכיסאות שנותרו ריקים בדיונים שיזמנו בוועדה למעמד האישה לגבי נשים חרדיות. 

 

 


אסתי שושן מרצה בבמת טד בירושלים. צילום: יח"צ

הח"כים החרדים אפילו לא טרחו להגיע לדיונים שעוסקים בבריאות, ברווחה ובתעסוקה של נשים שיכולות להיות הבנות, הנשים וקרובות המשפחה שלהם. הוויז'ואל הזה של הכיסא הריק היה כל כך חזק ומשמעותי, לא כלפי אלא כלפי נשים אחרות. הן הבינו פתאום מה חושבים עליהן. האסימון נפל להן. אין בעיה הלכתית בכך שאישה תהיה חברת כנסת. ביררנו את הנושא הזה, אבל כששאלו את הרב מאיר מאזוז, ממפלגת יחד של אלי ישי, למה אין נשים בסיעה שלהם, הוא אמר שאין בזה בעיה הלכתית, אבל הוא לא רוצה להיות זה שיחדש. כלומר היה כאן שיקול פוליטי, שהוא לא יהיה זה שמשלם את המחיר".


אני בטוחה שהמאבק שלך לא התקבל יפה בקרב מקבלי ההחלטות מהמגזר.
"קראו לנו הזויות, וזה במקרה הטוב. אחד הרבנים אבחן אותנו כחולות נפש עם סכיזופרניה. ובאחת הפעמים שנכנסנו למועצה של אגודת ישראל כדי לחלק חומר, אחד הנוכחים, איש מבוגר ומכובד, פלט לעברנו 'שבו בלול'. אני יודעת שנשים חרדיות שראו את ההתנהגות שלו הבינו סוף־סוף שזו ההתייחסות הרווחת כלפינו. שהגברים אומרים 'אנחנו מטפלים בעניינים, ואתן תשבו בשקט, זה לא עניינכן'. אם היה מדובר בנשים שיושבות במטבח ולא יוצאות מהבית, ניחא. אבל בקבוצה שלנו חברות נשים רבות שנמצאות בעמדו