November 22, 2017

Please reload

פוסטים אחרונים

ההפרדה רעה לחרדים

May 3, 2018

1/10
Please reload

פוסטים רותחים

MeToo למהדרין

 

 

"ההוא שפגע בי מינית מספר פעמים בגיל 11, היה איש חרדי נשוי. הייתי לבושה בצניעות רבה ביותר. אחרי בת המצווה שלי ביקרתי אצלם בשבת, הוא ביקש מאשתו שתלך לישון ותשאיר אותי איתו. היא צעקה, ״היא בת מצוה! אתה כבר לא יכול לגעת בה!״ ולמה אי אפשר לספר ולהתלונן, תשאלו, כיתה ט׳ בבית יעקב. המחנכת מספרת על תלמידה שהותקפה ברחוב וישבה בבית כמה ימים להתאושש. היא נסעה לבקר אותה ואמרה לה ״זו אשמתך!״ התלמידה התגוננה, היא שומרת על כללי התקנון ולובשת גרביונים עבים במיוחד. ענתה לה המורה, ״כן, אבל יש בך משהו..״
כך כותבת לי רחלי באס, חרדית נשואה, אם לשלושה, מטפלת רגשית ומסייעת לנפגעות תקיפה מינית.

 

לא כולם אמיצים כמו רחלי, שהסכימה לחשוף בפני ובפניכם את סיפורה הקשה, נשים שפניתי אליהן שידעתי שנפגעו, אמרו שעדיף לשתוק, שהן לא מוכנות נפשית לחשיפה הזו.

 

אני בוחרת להביא בפניכם כמה סיפורים וציטוטים אמיתיים, חלקם עם שינוי פרטים מזהים. כתשובה למאמרו של ישראל כהן בהארץ המכחיש את העוולות, התקיפות וההטרדות המיניות אצלנו ומאדיר את מדיניות ההפרדה כמונעת תופעות כאלה.

"אני זוכר את המלמד שלי בכיתה ה׳ מקדם אותי כל בוקר בברכה ומכניס את ידיו הקפואות לתוך הסוודר שלי וממשש אותי, מצמיד אותי אליו" (י. בוגר תלמוד תורה וישיבות)

 

"ישבתי עם לקוח חסידי מבוגר שהזמין אותי לייעץ לו על עיצוב פנים לחנות חדשה, הוא בחן אותי עמוקות והחל לשאול שאלות, הוא פירש לא נכון את הנחמדות שלי, "את חושבת שאני יפה?, נכון היית רוצה להיות איתי?" חייכתי כמו סתומה והסמקתי, מיותר לציין שלא קיבלתי את העבודה ולא טרחתי לבקש הסברים, כשבעלי ניסה להבין למה, הסברתי לו שהמחיר שהצעתי היה לו יקר" (ר. אדריכלית)

 

"התחלתי לעבוד במפעל חסד חרדי, לנשים היה איזור נפרד. הבוס שלי שם עלי עין מהתחלה, הוא החל לבקש ממני עזרה בכל מיני תחומים, יוצר איתי אינטראקציות מלאכותיות כדי לשהות איתי, כששמעתי אותו מתנשף בטלפון בשיחת עבודה שניהלנו, קפאתי, לא נעניתי לו ושילמתי בכמה שנים של אי קידום ומשכורת מינימום" (ג.ר.)

 

"אתמול היתה לי שיחה עם אחותי הקטנה. היא סיפרה לי על אונס קשה שעברה חברה שלה. גבר חרדי גרר אותה מאחורי משאית ואנס אותה, והיא לא העיזה לצעוק כי לא ידעה מה בדיוק קורה לה, מה הוא עושה, ובעיקר פחדה שאם היא תצעק אז יבואו עוד אנשים ו"יראו לה"...!
היא לא ידעה מה לצעוק! "הצילו... מישהו מנסה לשים את הזה שלו..."? מה בדיוק לצעוק?
איך בת סמינר צדיקה ותמימה יכולה להתמודד עם משהו שאין לו שם?
אחותי סיפרה לי גם על עוד מקרים של הטרדות, גברים שחשפו את עצמם מול בנות, שבזמן אמת הן לא ידעו מה הוא עושה ולמה ומה לעשות עם זה  (נטלי רוזנבלום, תומכת לידה)

 

"חוויתי פגיעה מינית במשפחה שנמשכה שנים עקב הרגל השתיקה והתעלמות המשפחה מסימנים ברורים. כששמעתי לאחרונה על פגיעות נוספות מאותו אדם, פניתי למשטרה. רבנים פסקו למתלוננות להעיד אבל אח"כ חזרו בהם כדי שלא ישב בכלא זמן רב מידי. מתלוננות הוטרדו והושוויתי לנאצית ולדעא"ש, חלק מהמשפחה לא מדברים איתי עד היום. בתחילת דרכי בשוק העבודה הוטרדתי מינית פעמים רבות במקומות עבודה חרדיים. ברחתי ברגע האחרון מתקיפתו של מייסד ארגוני חסד גדולים בירושלים, שלאחר מעשה אמר שזו אשמתי כי סידרתי את שערי לפני צאתי מהעבודה. (שפרה מבני ברק, בוגרת סמינר גייטסהד (הישן))

 

ואם נטען כי מדיניות ההפרדה אולי לא מונעת אונס אבל מונעת סתם הטרדות יומיומיות. יודית' מסטמפורד היל כותבת לי כך: "אנחנו עובדות בסביבה נפרדת, אפילו לא פונים אלי