November 22, 2017

Please reload

פוסטים אחרונים

ההפרדה רעה לחרדים

May 3, 2018

1/10
Please reload

פוסטים רותחים

להביט לגזענות בעיניים

 

משום מה בזמן האחרון אני נשאבת לשיח המזרחיות והעדתיות, למרות שבכלל הטיקט שלי הוא הדרת הנשים מכל הצבעים והעדות המתקיימת בקהילה שלי, בעיקר ממוקדי קבלת החלטות ומהציבוריות.

ישבתי אתמול בפאנל העוסק ב"חרדיות מזרחית", מטעם תרבות' (הגייה במלעייל ות' אחרונה רפה) ארגון העוסק בתרבות חרדית יחד עם דוברים מרתקים, כמו עו"ד יואב ללום, אולי הדמות המזוהה ביותר עם המאבק, אהרון (ארי) איתן, דוקטורנט למשפטים ומחבר הספר "ידיד נפש" סיפור רגיש וייחודי על קורותיו של בחור מזרחי בישיבה אשכנזית וליאת מלכה, חברת המועצה הדתית בזכרון יעקב, החרדית היחידה בארץ שמשמשת כנציגה, ופעילה חברתית פוליטית.

הייתי שם, כי הנושא בוער בי וצף בכל פעם, איך אוכל להמשיך לדבר על הדרת נשים? בלי לחשוב על הילדות המזרחיות שיושבות בבית כמה חודשים בתחילת כל שנה? איך אוכל לנטרל את התחושות הקשות מול אלפי עובדות הוראה מזרחיות מוצלחות, שאין להן שום סיכוי לקבל משרה או תקן בחינוך העצמאי? איך אוכל לא לזכור את המחירים שמשלמים אנשים שנאבקים באפליה הזו, את הפחד בעיניים של חרדים מזרחים מהזדהות עם מאבק כזה, את השתיקה של הקרבנות?

אז אני חרדית ומזרחית, ומזרחית וחרדית, ואולי דווקא הזהות המזרחית שבי מובילה אותי למאבק על זכויות נשים באשר הן ואותו מאבק פוקח את עיני בכל הסוגיות המעמדיות, גזעניות, עדתיות. אי אפשר לנתק, למרות שלא מעט אומרים לי "תבחרי מאבק". אני מסרבת לכך באדיקות.

הרבה נושאים מעניינים עלו בפאנל, אחת השאלות היו האם הגזענות החרדית היא מובחנת ושונה מהגזענות הישראלית הכללית, או זו שבציונות הדתית, אני בוחרת לשתף אתכם בהודעה שכתב לי אחרי הכנס, חבר חרדי יקר החפץ בעילום שמו, שצפה בכנס בשידור חי בפייסבוק, אני מביאה את דבריו כפי שהם, בלי מסקנות יתר, בלי ניתוח, פשוט להניח על השולחן את התופעה ומאפייניה כפי שהשתקפו מדבריו"

 

"לאחרונה חדר מאוד לשיח המזרחי החדש העיסוק בגזענות במרחבי הציונות הדתית. יש לי הרבה מה לומר בנידון, אבל זה שווה דיון נפרד.

מה שכואב לי במיוחד (למען האמת תכננתי להגיע לפאנל כדי להעלות את זה, ולא הסתייע, כאמור) שזה מחלחל גם לפולמוס הפנים-חרדי בסוגיה. לדעתי זה כיוון הרסני מאוד. ואסביר: אי אפשר להעמיד את הגזענות החרדית באותו רצף של זו הדתית לאומית והכללית. זה עוול מטורף לשני הציבורים האחרונים והנחה מפליגה לחרדים. הדברים האלה פשוטים וידועים, אבל חשוב לי לחדד אותם: הגזענות החרדית היא גזענות קלאסית על רקע גזעי טהור, לא תרבותי, לא כלכלי ולא דתי. גזעי. הציונות הדתית היא גזענית אולי במובן התרבותי, גזענות (?) שמוכיחה שהם לא פתוחים ומכילים כמו שהם מספרים לעצמם, אבל הם רחוקים מאוד מהדרה ואפליה על רקע גזעי. 60 (!) אחוזים של נישואי תערובת, 0 מוסדות שמקוטלגים לפי שיוך עדתי, ואינספור ר״מים ורבנים מזרחים בדרגים הגבוהים וכו' - יוכיחו.

והחרדים מה? את האחרונה שצריך לספר לה שילד ממוצע בחיידר נחשף ביום אחד לגזענות (אמיתית. טהורה. סיסטמטית) שכל הציונות הדתית ביחד לא מנפיקה בעשור. שלא לדבר על סמינרים, שידוכים וכיו״ב.

אלא מאי? במסגרת התיקון הגדול חשוב להגיע לכל הפינות, גם אלו הפחות אפלות. ועדיין, לדבר על הגזענות החרדית באותו הקשר של זו הכללית זה פספוס במקרה הטוב, וסוג של הכחשה מכוונת במקרה הרע.

מה שקורה כרגע שהרבה מאוד חרדים מאמצים את הנרטיב שמפמפם אבישי בן חיים שלקח על עצמו כמעט כפרוייקט חיים לחשוף את מה שהוא מכנה ״הגזענות המפא״יניקית של האליטה הציונית-דתית״. ליבי אומר לי שהוא עושה את זה כדי לברוח מהתמודדות עם ההאשמות כלפ