הסיפור של "לא נבחרות לא בוחרות"
על במת טד ירושלים

בראיון אצל קובי מידן בתוכנית "חוצה ישראל"

"לא נבחרות לא בוחרות" בתוכנית עובדה, בסרטו של בן שני

טריילר הסרט "עקרה"

הרצאות

קצת בשביל הרקע האישי, אתחיל מזה שאני אישה חרדית, בוגרת סמינר "בית יעקב" נשואה ואם לארבעה ילדים. באוקטובר 2012 פתחתי דף מחאה בפייסבוק ובו קראתי לחברותי לא להצביע למפלגות החרדיות שלא מאפשרות לנשים ייצוג בשורותיהן, קראתי לו “לא נבחרות, לא בוחרות”.

שנה אחר כך יצא סרטי הראשון הקצר “עקרה” לעולם ובו סיפרתי את סיפורן

של הילדות ההופכות לאמהות לאחיהן הצעירים. פרסמתי טורי דעה רבים על מעמדן של נשים חרדיות ועל הצורך בעצירת ההקצנה ביחס לנשים בחברה בה אני חיה.

בשנים שחלפו הצטרפו נשים נוספות לתנועה והיא זכתה לחשיפה גדולה בתקשורת הכללית והחרדית, מה שגרם לי ולחברותי מחירים אישיים וקהילתיים לא פשוטים.

אז מה קורה לאישה שאומרת “לא” בתוך חברה שמרנית? איך נשים חרדיות עושות

קולנוע? האם יש פמיניזם מאחורי המחיצה? מהם ביטוייו? מי הן הנשים שמובילות

אותו?

לשאלות הללו ולעוד אני פותחת צוהר בהרצאותי לעולם שובר מוסכמות וסטריאוטיפים של נשים הנאבקות להשמיע קול ולא פוחדות להשמיע ביקורת נוקבת. אני פורשת את סיפורי האישי על חיים בין עולמות ותמורות העוברות על החברה החרדית בת ימינו.

לאתר של תנועת "נבחרות".

ההרצאות שלי:


>> קולות מאחורי המחיצה על מאבקן של נשים חרדיות לקול ולנוכחות במרחב הציבורי.
>> חומות של נייר התקשורת החרדית כשומרת סף, או סוכנת שינוי?
>> חרדים, אינסייד אאוט מסע בנבכי עולם המושגים החרדי ומשמעויותיו.
>> DOSSIWOOD חרדים מהמסך, חרדים על המסך. קולנוע חרדי בן זמננו.
>> פאנלים: גיבוש תוכן ומשתתפים, הנחייה- מפגש עם דמויות מרתקות מהעולם החרדי, לשמוע מהאנשים בשטח על תהליכים שקורים עכשיו בצבא, באקדמיה, בחברה ובתרבות החרדית.

על הסרט "עקרה"

נעמי, אישה חרדית נשואה, נדרשת להכנס למשימת חייה, האימהות. היא צעירה, לא בשלה והיא כבר גידלה ילדים בשלב מוקדם של חייה, כאחות גדולה במשפחה חרדית אדוקה וגדולה. אבל נעמי בת ה-22 מחוייבת לאידאל החברתי.

בשקט בשקט היא חולקת את כאבה, את תובנותיה עם כל העולם, רק לקרובים שלה היא לא מספרת על מחשבותיה ועל ההחלטות השנויות במחלוקת אותן היא לוקחת.

בעלה מוטרד, אמה לחוצה ומציעה לה סגולות שונות, ונעמי מותחת את החבל יותר מידי. האם יש סיכוי לרצונותיה הפרטיים של אישה צעירה מול מבנה חברתי נוקשה ושמרני? האם הזוגיות שלה תעמוד במבחן?

עקרה" הינו סרט קצר, בן רבע שעה. אך הנושא אותו הוא מציף, רחב יריעה. אני מציעה אותו כמנת פתיחה לערבי שיח, ערבי נשים או ימי עיון העוסקים במגדר, פמיניזם, דת, מדינה , חברה, תקשורת, קולנוע ואומנות.

לאחר הקרנת הסרט, אחריה אני נותנת קצת רקע ופותחת צוהר לעשיה הקולנועית והחברתית שלי בתחום, התגובות והמשוב העולים מתוך החברה החרדית והשינויים החברתיים שדווקא נשים מובילות בתוכו.

לאתר הסרט "עקרה"

 

רוצים לשמוע על הכל מקרוב? מחפשים תוכן מעניין ואחר לכנס או אירוע?